IMG 07 09 2023 109

Το ΓΕ.Λ Ρεντίνας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά συμμετέχει στο πρόγραμμα Βουλή των Εφήβων – Βήματα Δημοκρατίας: Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή,  που διοργανώνεται σε ετήσια βάση από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Η φετινή ομάδα συμμετοχικής δράσης αποτελείται από 27 μαθητές της Α΄ και Β΄ λυκείου, οι οποίοι ήδη ξεκίνησαν τις συναντήσεις τους και ενημερώθηκαν για τη φετινή θεματική του προγράμματος με τίτλο:

«Το + που διαμορφώνει τον δημοκρατικό κόσμο: Συμμετέχουμε, συνδιαλεγόμαστε, συμπράττουμε» .

Η ομάδα για τους επόμενους μήνες θα ασχοληθεί με την παραπάνω θεματική  και θα προχωρήσει σε δράσεις που προωθούν την ενεργητική συμμετοχή όλων  στο πλαίσιο της γειτονιάς και του σχολείου  και  σε συλλογικές δράσεις για  το περιβάλλον, τον πολιτισμό, τον ψηφιακό κόσμο και την πολιτική.

Με την ολοκλήρωση των δράσεων θα επιλεγεί και ο έφηβος βουλευτής που θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας στην ΚΗ΄ σύνοδο, που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα στις αρχές Ιουλίου του 2024.

Υπεύθυνες καθηγήτριες για την υλοποίηση του προγράμματος είναι οι κ. Καρπούζη Παρασκευή και Σαχινίδου Παναγιώτα.